Bir telefon kadar yakınız!
0 354 217 20 23
Dil Seçin

Çocuk Parkı Güvenliği

Çocuk Parkı Güvenlik Önlemleri ve Çocuk Sağlığı

Çoğu insan çocuklarını oyun alanına götürmeyi düşündüğünde, tehlike ihtimali akıllarından en uzak olanıdır. Ne yazık ki, masum olmayan oyun alanları ve oyun alanı ekipmanı, çocuklar için ölümcül olabilir. Dünya genelinde yıllık olarak çocuklar ve oyun alanları ile ilişkili 205.000’den fazla çocuk parkı yaralanma vakası vardır. Çocukların kamusal veya özel oyun alanlarında oynarken küçük ve büyük yaralanmalara maruz kalmasını önlemek için, ebeveynler, öğretmenler ve bakıcılar bu alanların hangi faktörleri güvensiz hale getirebileceğini anlamalıdır.

Çocukların güvenliği, ebeveyn denetimi ve kuralları ile başlar. Ebeveynler veya denetleyici yetişkinler, çocuklar oyun oynarken her zaman hazır bulunmalıdır. Oyun oynarken nasıl davranılacağına ilişkin kurallar da faydalıdır ve çocuklara oyun alanı ekipmanı üzerinde veya yakınındayken itme veya başka bir şekilde aykırı davranışlar yapmamaları konusunda talimat verilmelidir. Çocuklara ayrıca ekipman üzerinde oynaması için doğru bir yol ve salıncaklarda ayakta durma veya kaydıraktan baş aşağıya inme gibi ne yapmamaları gerektiği öğretilmelidir. Bu adımları uygulamak, ekipmandan düşmesi veya uygunsuz kullanımı nedeniyle yaralanma olasılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir çocuk parkında oynamaya başlamadan evvel, ebeveynler ekipmanı ve çevresindeki alanı görsel olarak incelemeli ve hasar görmüş ürünleri veya çocuklar için başka tehlikeler oluşturabilecek faktörleri gözlemlemelidir. Çocuk parkı güvenliği için tüm ekipmanların etrafında dolaşmalı ve cilde zarar verebilecek, kesilebilecek, paslı – keskin veya pürüzlü kenarlar, açık salıncak zincirleri, gevşek eklemler ve açık cıvatalar kontrol edilmelidir. Ellerini kullanarak, ahşap ekipman yüzeyini kontrol ederek pürüzsüz ve kıymıksız olduğundan emin olmalıdır. Sıcak günlerde metal ekipmana dokunmanın basit eylemi, ebeveynleri aşırı sıcak ekipmanlara karşı uyarır ve sonuç olarak çocukların oyun oynarken kendilerini yakma şansını azaltır. Çocuklar için sıcak olabilecek oyun ekipmanlarında oynamalarına engel olmalıdır.

Yetişkinlerin Çocuk Parkını Kontrol Etmesi Zorunluluktur

 • Ebeveynler dikkatli olmalı ve çocuklarının her zaman ne yaptığını bilmelidir. Bir saniye dikkatsizlik bile tehlikeli olabilir ve yaralanmaya neden olabilir.
 • Beş yaşından büyük çocuklar kasıtlı olarak ya da istemeyerek daha küçük çocuklara ciddi şekilde zarar verebilir. Daha büyük çocuklar kendi alanlarında, daha küçük çocuklardan uzakta oynamalıdır.
 • Yeni yürümeye başlayan çocuklar için oyun alanları, yürüyüş veya tarama için uygun pürüzsüz yüzeylere sahip olmalıdır.
  Çocukların en az 9 aylık olana kadar veya dik oturabilene kadar salıncak kullanmasına izin verilmemelidir.
 • Ülkemizdeki parklarda çoğu oyuncak 5-12 yaş grubu çocukların oynayabileceği ölçülerde olduğu için, daha küçük çocukların oyun oynaması için ebeveynleri mutlaka eşlik etmelidir.

Güvenli Oyun Alanı Yüzeylerini Seçin

 • Yetişkinler çocukların beton ve asfalt, çim, çakıl veya kir gibi sert yüzeylerde oynamalarına izin vermemelidir.
  Darbeleri emen yüzeyler çocukların oynaması için tercih edilen alanlardır. Örnekler kum, talaş ve karo kauçuk gibi alanlardır.
 • Yumuşak yüzeyler, oyun alanı ekipmanının en uç noktasından tüm yönlerde en az altı 2 mt uzatılmalıdır.
 • Eğer çocuk parkı güvenliği sağlanmamış beton zemin üzerinde ise, çocuğunuzu oynatmaktan kaçının. Beton zeminler çocuklar için son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilmektedir.

Kalifiye Personelin Oyun Alanlarını Uygun Şekilde Denetlemesini Sağlayın

 • Bir çocuk parkında çocuğunuzu oynatırken, sadece kendi çocuğunuzun değil mümkün olduğu kadar diğer çocukların da davranışlarını gözlemleyin.
 • Herhangi bir potansiyel tehlike varsa, ekipmanı onarmak veya değiştirmek için uygun adımlar atılana kadar çocukların orada oynamalarına izin vermeyin.
 • Çoğu parkın hangi kamu kuruluşu tarafından yapıldığı uyarı levhaları ya da reklam panolarında yer almaktadır. İlgili birimi arayarak mutlaka arızayı bildirin ve onarılma sürecini takip edin.

Çocuk Oyun Parkları, çocukların enerji harcaması, ihtiyaç duydukları egzersizi karşılamaları ve arkadaşları ile eğlenmeleri için harika mekanlardır. Bununla birlikte, istenmeyen yaralanmaların da nedeni olabilirler. Düzgün kurulmazlar veya bakımları yapılmazsa iç mekan oyun alanları bile tehlikeli olabilir. Oyun alanında bir günün acil servise bir yolculuğa dönüşmesini önlemek için, ebeveynler çocuklarını güvende tutmak için ne gerekiyorsa yapmak isteyeceklerdir. Genellikle bu, ekipmanın durumunun farkında ve dikkatli olma meselesidir.