Bir telefon kadar yakınız!
0 354 217 20 23
Dil Seçin

Çocuk Parkı Nedir?

Çocuk Parkı nedir?

Çocukların temel oyun oynama ihtiyaçlarını giderebilmeleri ve sosyal ilişkiler kurabilmeleri için oluşturulmuş özel alanlardır.

Çocuk parkları temel olarak “çocuk oyun grubundan” ibaret sanılsa da, aksine usta eller tarafından özenle hazırlanan nitelikli alanlardır. Çocuk parklarında yer alan oyuncaklar, çocukların fiziksel kabiliyetlerini geliştirdiği gibi, duygusal zekalarını ve hayal güçlerini harekete geçirmektedir. Dışarıdan bakıldığında kaydırak ve salıncak bütününden oluştan ürünler gibi gözükse de içerisinde barındırdığı bazı fonksiyonlar ile çocuklarımıza direkt olumlu yönde etkileri vardır.

Tarihte İlk Çocuk Parkı

Çocuk Parkı, ilk olarak 1910’lu yıllarda İngiltere’de ortaya çıkmış bir kavramdır. Yerleşik hayata geçilmesi ve çocukların günlük hayattaki işlerden git gide uzaklaşması ile birlikte günlerini verimli geçirebilecekleri ve diğer çocuklarla bir araya gelebilecekleri alanlar ihtiyaç olmuştur. Bunun önemini gören “Charles Wicksteed” ilk çocuk parkını tasarlayıp hayata geçirmiştir. Böylece tarihte ilk çocuk parkı kavramı ortaya çıkmıştır.

O dönem ki sanayi ürünlerinin yetersizliği sebebiyle ilk ürün haliyle ahşap malzemeden tasarlanmıştır. Görünüşte günümüz çocukları için son derece tehlikeli gözükse de dönemin çocukları için kısa sürede vazgeçilmez bir alan haline gelmiştir. Çocuklar o kadar yoğun bir ilgi göstermiştir ki başka alanlara daha farklı ürünlerin yerleştirilmesine vesile olmuştur.

Dönemin üreticileri, edindikleri tecrübe ile farklı metaryaller kullanmaya başlamış ve “metal kaydırak” fikrini ortaya çıkarmışlardır. Sac malzemeye şekil vererek kaydırak haline dönüştürmüşler ve kızak ile kışın kayan çocuklar, 4 mevsim kayma keyfinin tadını çıkarmaya başlamışlardır.

İşte bu süreçten sonra bir sektör haline gelmiş ve bunu çok çeşitli salıncaklar, tahterevalliler, oyun parkı ekipmanları ve yüzlerce çeşit ürün takip etmiştir. Üretici sayısının artmasıyla birlikte sektörde oluşan rekabet sonucu, son derece kaliteli ve çeşitli malzemelerden ürünler üretilmeye başlanmıştır.

Çocuk Parkları Neyden Yapılır?

Söz konusu çeşitliliği ilk önce metal ürünler, ardından polietilen ürünler ve sektörün son noktası olarak da “fiberglass kompozit ürünler” takip etmiştir. Fiberglas kompozit ürünlerin çocuk parklarında kullanımı ile sektör çok farklı bir yönde ilerlemiş ve çocukların hayal gücüne hitap eden her türlü ürün, figür, çizgi karakter vb. ürün üretilebilir hale gelmiştir. Ahşap ve metal malzemeden her şekil verilemez iken, ehil personeller ve heykeltıraşlar ile aklınıza gelebilecek tüm objeler bir çocuk parkı ürününe dönüşebilir olmuştur. Örneğin klasik bir ahşap gemi figürü yerine son derece gerçekçi bir “korsan gemisi” figürü çocuk parkı ürünü haline gelebilmektedir.

ya da bir Zürafa çocuk parkı ürünü?

Çocuk parklarında fiberglas kompozit malzeme kullanımı ile çocuk oyun parkı ürünleri üretimi, sizlerin hayal gücü ile sınırlıdır!

Daha fazla detay ve ürünlerimiz hakkında bilgi için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz!

Tel : 0354 217 20 23

Mail : info@cagripark.com