Bir telefon kadar yakınız!
0 354 217 20 23
Dil Seçin

Çocuk Parkında Güvenli Oyunun 6 Püf Noktası

Çocuk oyun parkları, çocuklarınız için dışarıya enerji yaymak, temiz havanın tadını çıkarmak ve diğer çocuklarla oynamak için harika bir yoldur. Oyun alanları aynı zamanda çocuklar ve yetişkinler için bir  toplama, sosyalleşme yeridir. Birçok ailede, çocuk parkına gitmek büyük önem taşımaktadır. Güvenli çocuk parkı bu noktada olmazsa olmazımızdır.

Oyun çocuğunuzun gelişimi için kritik öneme sahiptir ve oyun alanları, çocuğunuzun fiziksel gelişimini ve problem çözme becerilerini geliştirmek için kullanabileceği salıncaklar, kaydıraklar ve komando halkaları gibi çeşitli ekipmanlar sunar.

Oyun alanları mükemmel bir eğlence kaynağı olsa da, aynı zamanda tehlikeli bir yaralanma aracı da olabilir. Oyun parkında, bakımsızlıktan, ekipmanı yanlış kullanmaktan veya çocuğun sorumlu bir yetişkinin gözetimi altında olmamasından dolayı birçok kaza sonucu yaralanma meydana gelir.

Çocukların oyun alanında yaşadığı çoğu yaralanma sadece küçük çizikler ve kesikler olsa da, çok daha tehlikeli ve büyük yaralanmalara da sebep olabilmektedir. Bu basit güvenlik önlemlerini uygulayarak, çocuğunuzun oyun alanında yaralanma riskini azaltabilirsiniz.

1-Çocuk Parkı Alanının Güvenli Olduğundan Emin Olun

Çocuğunuz oyun alanında herhangi bir ekipmanı kullanmaya başlamadan önce, bölgede kısa bir yürüyüşe çıkın. Oyun alanının güvenli olduğundan ve kırık cam veya kullanılmış şırıngalar gibi bariz tehlikelerden arınmış olduğundan emin olun.

Çocuk parkı zemin yüzeyinin tipini kontrol edin ve çakıl, talaş, malç, kum veya karo kauçuk gibi şok emici malzeme olup olmadığını belirleyin. Şok emici yüzeyin türü, çocuğunuzun ekipmandan düşmesi durumunda ciddi bir yaralanmanın önlenmesinde önemli bir etkiye sahiptir.

Sadece beton, asfalt, kir veya çimenlik yüzeylere sahip oyun alanlarından kaçının. Bu malzemeler daha ciddi bir yaralanmaya yol açabilecek bir düşüşün etkisini engellemeyecektir.

Oyun alanında yürürken, hasarlı veya kırık ekipman belirtileri de arayın. Gevşek veya eksik vida veya cıvata olup olmadığını görmek için donanıma bakın. Pas izleri olup olmadığını kontrol edin. .

Tırmanma oyuncakları platformları, çocukların düşmesini önlemek için güvenli korkuluklara sahip olmalıdır. Bu korkulukların olduğundan ve yerlerine güvenle bağlı olduklarında emin olun.

2-Çocuğunuzun Yaşına Uygun Çocuk Oyun Grupları Seçin

Çocukların oyun alanlarında oynarken incinmelerinin bir başka yaygın nedeni de, boyutları veya gelişim düzeyleri için tasarlanmamış ekipman kullanmalarıdır. Çocuklar, daha az veya daha ağır olan veya olduklarından daha uzun veya daha kısa olan çocuklar için ekipman kullanmaya çalışırken zarar görebilirler.

Ekipman için önerilen yaşla ilgili işaretlere bakın. Bazı oyun alanlarında iki – beş yaş arası çocuklar ve beş yaş ve üstü çocuklar için ayrı oyun alanları vardır. Küçük çocuklarınız varsa, küçük yaştaki çocuklar için tasarlanmış bir çocuk oyun parkı arayın.

Küçük bir çocuğun daha büyük çocuklar için tasarlanmış ekipmanlarda oynamasına izin vermek, düşme riskini artırır. Raylar ve kayışlar çok daha küçük ve daha hafif bir çocuğu doğru taşımayacaktır. Benzer bir şekilde, yaşına uygun olmayan bir yüksekliğe çıkıp düşerek yaralanabilir.

Küçük çocuklarınız büyük çocuklar için ekipman üzerinde oynamaya ilgi duyuyorsa, onları başka bir etkinliğe yönlendirin. Çocuklarınız yapmak istediklerini yapamayacaklarından mutsuz olsalar bile, yaralanma riskine değmez. Çocuklarınızı yaşlarına ve fiziksel özelliklerine en uygun ekipmana yönlendirmek için elinizden geleni yapın.

3-Çocuk Oyun Parkına Göre Giydirin

Çocuk oyun alanına gitmek için evden ayrılmadan önce, çocuklarınızın kendilerini güvende ve rahat tutacak kıyafetler giydiğinden emin olun. Oyun alanlarının tozlu, kirli ve çamurlu olabileceğini unutmayın, bu yüzden onların lekelenmesini veya yırtılmasını önemsemeyeceğiniz kıyafetler giymesini sağlayın.

Bazı kıyafetler, oyun alanında çocuğunuzu tehlikeye atabilir. Raylara ve zincirlere takılabilecek bol kıyafetlerden kaçının. Çocuklar boğulma riski nedeniyle boyunlarına hiçbir şey giymemelidir, takılmamalıdır.

Doğru Ayakkabı

Çocuğunuz, bağcıkları sıkıca bağlanmış, geri gelmeyecek şekilde kapalı burunlu atletik ayakkabılar giymelidir. Başka bir seçenek de, çözülmeyecek elastik bağları olan ayakkabılar giymektir. Oyun alanında parmak arası terlik veya sandalet giymekten kaçının. Bu tür ayakkabılar ayakları yaralanmaya karşı korumaz. Ayrıca bilekte burkulma gibi sakatlanmalara sebep olabilir.

Ayrıca, giysilerin yanı sıra, ağrılı güneş yanıklarını önlemek için ilkbaharın sonlarından sonbaharın başlarına kadar çocuklarınıza güneş kremi koymayı unutmamalısınız.

4-Çocuk Parkında Çocuklarınızı Gözlemleyin

Çocuklarınızı oyun alanında güvende tutmanın en basit ve en önemli yolu, gözlerinizi üzerinden ayırmamaktır. Küçük çocuklarınız veya okul öncesi yaştaki çocuklarınız varsa, oynadıkları ekipmana yakın olmanız veya en azından çocuklarınıza erişebileceği yerde durmanız gerekebilir.

Oyun alanında çocuklarınıza yakın durmak, onların bölgeden dışarı çıkmalarını ve kaybolmalarını önlemeye yardımcı olur. Varlığınız ayrıca, herhangi bir çocuk suistimaline karşı yabancıların çocuklarınızla konuşmasını veya kaçırmaya çalışmasını engelleyecektir.

Daha büyük çocuklarınız varsa, muhtemelen bütün oyun boyunca yanınızda durmanızı istemeyeceklerdir. Onların özel alanlarına saygı gösterecek bir mesafeden takip edebilir, en azından güvende olduklarından emin olabilirsiniz.

Kendi çocuğunuz dışında, diğer çocukların kaza yaşadığı ya da yaralandığı yerlerle ilgili çocuğunuzu bilgilendirin ve buralardan uzak durmasını sağlayın. Her kaza bir tecrübedir, bunu unutmayın ve bu bilgiyi önemseyin.

5-Hava Durumuna Dikkat Edin

Yaz aylarında, metal ve alüminyumdan yapılmış oyun alanı ekipmanı çocuğunuzun cildini yakacak kadar ısınabilir. Elinizi üzerine basarak salıncakların ve slaytların sıcaklığını test edebilirsiniz. Size sıcak geliyorsa, çocuğunuzu bundan uzak tutun. Plastik salıncaklı koltuklar bile, özellikle koyu bir malzemeden yapılmışsa ısınabilir. Çocuğunuzun cildi sizden çok daha hassastır ve size sıcak gelen malzeme onlara zarar verebilir, yakabilir.

En azından kısmi gölgeye sahip bir oyun alanına gitmeyi düşünün. Bu, sıcak ekipmanlardan kaynaklanan yanıkların önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca sıcak aylarda, çocuğunuz ve kendiniz için yanınıza su almayı ihmal etmeyin.

Çocuk parkının bulunduğu alanda yakın zamanda yağmur yağmışsa, ekipmanda ki su birikintilerine dikkat edin. Kaydırakların basamaklarındaki veya platformların üstündeki su, bu yüzeylerin kayganlaşmasına neden olabilir ve çocuklarınız dengesini kaybedebilir.

6-Çocuklarınızla Konuşun

Oyun alanına gitmeden önce, çocuğunuza çocuk parkında oyun oynamanın kuralları ile ilgili kısa bilgi verin. Çocuklarınıza ne yapmalarına ve yapmamalarına izin verildiğini açıklayın. Başkalarını bir oyuncakla oynamaya zorlamak gibi potansiyel tehlikeleri tartışın. Bir çocuk kaydırağın üstünden itilirse neler olabileceği hakkında bilgi verin.

Çocuk Parkındaki Tehlikelerle İlgili Ön Bilgi Verin

Çocuklarınıza, çevrelerindeki ekipmanların oluşturabileceği tehlikeler ve güvenli çocuk parkı hakkında bilgi verin. Böylece sallanan bir çocuğun salıncağının çocuğunuza çarpmasına engel olabilirsiniz. Belirlediğiniz kurallara uyduklarından emin olmak hareketlerini gözlemleyin.

İyi davranışları teşvik edin ve sırayla ve paylaşmayı açıklayın. Çocuklarınıza yaralanmaların olabileceğini ve önlenebileceğini bildirin. Oyun alanı güvenliği evdeki ve okuldaki güvenliğe benzer. Çocuklarınıza daha önce hiç denemedikleri ekipmanı nasıl kullanacaklarını göstermeyi bile düşünebilirsiniz.

Özetle;

Oyun alanları, çocukların temiz havada nefes alırken oynayabilecekleri ve aktif kalabilecekleri harika bir yerdir. Gözlerinizi çocuklarınızda tutarak ve kuralları önceden belirleyerek, bir oyun alanına yapılan her ziyaretin güvenli olmasını sağlamaya yardımcı olabilirsiniz. Güvenli bir şekilde nasıl oynayacağınızı ve oynarken nasıl kibar olunacağını anlatmak, çocuklarınızın yaşam boyunca kullanacakları büyük becerileri geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

Kaynak : https://www.froddo.com/6-steps-to-keeping-your-child-safe-on-the-playground