Bir telefon kadar yakınız!
0 354 217 20 23
Dil Seçin

Çocuk Parkında Oyun Oynamanın Önemi

Çocuk Parkında Oynamak!

Sağlıklı kalmak önemlidir. Sağlıklı olduğunuzda, vücudunuz olması gerektiği gibi çalışabilir ve hastalanmaktan kendini koruyabilir. Formda kalmanın iki yolu, vücudunuza iyi gelen yiyecekleri yemek ve egzersiz yapmaktır. Bu iki şey hastalıkları uzak tutabilir, sizi daha güçlü yapabilir ve obezite ile savaşabilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok egzersiz şekli olsa da, oyun alanınızı eğlenmek ve yağla savaşmak için kullanabilirsiniz.

Yiyecekler, vücudunuz ve kalorileriniz için besin sağlar ve bu da size aktif kalma enerjisini verir. Egzersiz yaparken veya diğer fiziksel aktivite türlerine katıldığınızda, vücudunuzun enerji kullanımınıza ayak uydurmak için daha fazla kaloriye ihtiyacı olacaktır. Besleyici yiyecekler yemek, sizi formda tutarken vücudunuzun ihtiyaç duyduğu tüm vitaminleri, besinleri ve kalorileri verebilir. Akıllı atıştırmalık seçenekleri arasında meyveler, sebzeler, yoğurt, peynir ve tam tahıllı kraker ve ekmek bulunur. İyi beslenme, kilonuzu kontrol etmenize de yardımcı olabilir. İçlerinde çok fazla kalori bulunan yiyecekler yemek obeziteye yol açabilir, çünkü yeterli egzersiz yapmadan çok fazla kalori yakmak zor olabilir.

İçinde çok fazla kalori bulunan ancak besin değeri az olan atıştırmalıklara abur cubur denir. Şeker, cips, soda ve kızarmış fast food kilo almanızı sağlayacak abur cubur örnekleridir. Bu yiyecekleri arada bir atıştırmak eğlenceli olabilirken, onları her zaman yemeyi seçmek vücudunuzun onları vücudunuzda yağ olarak depolamasına neden olabilir. Vücudunuz aşırı yağ oluşturduktan sonra, sağlıklı bir kiloya geri dönmek çok zor olabilir.

Yeterince Egzersiz Yapmak

Çocuklar yeterince egzersiz yapmadıklarında ve çok fazla abur cubur yemediklerinde aşırı kilo alabilirler. Fazla kilolu çocuklar diyabet ve yüksek tansiyon gibi diğer hastalıklardan muzdarip olabilir, çünkü fazla kilolar vücutlarına daha fazla stres uygular. Bu olduğunda, doktorlar onları obez olarak teşhis edebilir. Çocukluk çağı obezitesi çocuklar, ebeveynler ve doktorlar için büyük bir sorundur. Çocukların mevcut sağlığını etkilemenin yanı sıra, yetişkin olarak yaşayabilecekleri hastalıklara ve hastalıklara da yol açabilir. Doğru yiyecek ve egzersiz seçimlerini yapmak, sizi bugün ve gelecekte uzun yıllar boyunca sağlık sorunlarından uzak tutabilir.

Doğru yiyecekleri yemek, beslenmenizi geliştirirken, sağlıklı kalmanın sadece bir kısmıdır. Çocuk parkında oynamak, düzenli egzersiz yapmak, kaslarınızı güçlendirerek, sizi daha esnek hale getirerek ve kalbinizin iyi pompalanmasını sağlayarak formda kalmanıza yardımcı olabilir. Birçok yetişkin, kalori yakmak ve güçlenmek için spor salonlarına gider, ancak dışarıda daha fazla zaman geçirerek ve oynayarak egzersiz yapabilirsiniz. Koşmak, kayak yapmak, yüzmek ve bisiklete binmek sizi daha güçlü hale getirirken yağ yakmanıza yardımcı olacaktır. Uzun bir yürüyüşe çıkmak bile fazla kalori yakmanıza yardımcı olabilir.

Arkadaşlarınızla egzersiz yapmak istiyorsanız, bir spor takımına katılmayı düşünün. Spor, bir yarışma için ortak bir antrenman hedefi kazanmak için çalışırken fiziksel olmak için iyi bir yol olabilir. Onlar da motive olmanın harika bir yoludur, çünkü ekip üyeleri birbirlerinin en iyisi olmalarına bağımlıdırlar. Ekstra esnek olmak için yoga veya jimnastik derslerine kaydolun. Egzersiziniz de daha fazla özgürlük ve yaratıcılık istiyorsanız, en sevdiğiniz müzikle dans edin. En sevdiğiniz CD’yi bir oynatıcıya yerleştirin ve bilmeden önce en sevdiğiniz şarkıların ritimlerine geçerken yüzlerce kalori yakmış olacaksınız.

Formda Kalmak İçin Neler Yapılabilir?

Çocuk Parkında Oyun Oynayan Çocuklar

Okulunuzdaki veya parkınız da ki oyun alanı da formda kalmanız için çeşitli yollar sağlayabilir. Komando çubuklarında pull-up yapmak kollarınızı ve sırtınızı güçlendirebilir, asılıyken bacaklarınızı kaldırmak mide bölgenizi çalıştırabilir ve aynı çubuklarda sallanmak esnekliğinizi artırabilir. Bir slayt çalıştırmak bacaklarınızı güçlendirebilir ve dengenize yardımcı olabilir. Salıncaklar üzerinde kayma yaparken bacaklarınızı geçmek bacaklarınızı ve sırtınızı daha güçlü hale getirmenin kesin bir yoludur. Çoğu zaman, tüm oyun alanını ekstra bir meydan okuma için bir engel parkuru olarak kabul edin, istisna sadece oturma için olması gereken bir oturma bankıdır. Arkadaşlarınızdan veya ebeveynlerinizden bir oyun alanı üzerinde egzersiz yapmasını isteyin, böylece eğlencenizi katlayabilirsiniz!