Bir telefon kadar yakınız!
0 354 217 20 23
Dil Seçin

Çocuk Parkında Neler Vardır?

Çocuk Parkı, geleceğimizin teminatı olan ve en değerli varlıklarımız çocuklarımızın keyifli vakit geçirmesi gereken oyun alanlarıdır. Fakat gerçekten keyifli vakit geçiriyorlar mı?

Çocuk Parkları, Türkiye’de 1970-1980’lerde oluşmaya başlamış kavramlardır. O dönemin çocukları için, çocukluklarının çoğu zamanını dışarıda geçirmesi ve sahip olduğu her şeyi bir oyuncağa çevirebilmeleri sebebiyle çocuk parkları bir ihtiyaç değildi. Haliyle ihtiyaç olmayan bir ürün, geliştirilmeye mecbur değildi. O dönemin ürünleri standart bir salıncak, birkaç kaydırak ve basit bir tahterevalliden oluşmakta idi.

Modern Çocuk Parkı Ürünleri Nelerdir?

 

Günümüzde, yetişmekte olan “tablet neslinin” ilgisini çekebilmek artık çok daha zor. Günümüz çocukları günün çoğu zamanını ailelerin korumacı tavrının da etkisi ile evde geçirmekte. Hal böyle olunca, ailelerin ve çocukların ilgilerini çekebilmek için üretici firmalar sınırları zorlamakta. Günümüz tasarımlarında, gelişen teknolojinin de etkisiyle sıra dışı ürünler ortaya çıkmakta. Peki temel olarak çocuk parklarında neler bulunmalı?

Günümüz parklarında söz konusu temel objeler olmazsa olmaz bir hal almaktadır.

Günümüz çocukları, çocuk parklarında rutinleşen sallanma, kayma gibi faaliyetlerin dışında artık daha fazla fiziksel faaliyet sergileyebileceği Tırmanma Elemanlarına ihtiyaç duymakta. Gününün çoğunu hareketsiz geçirmeleri sebebiyle, tırmanma elemanları üzerinde enerji harcayabilmekte, içlerindeki rekabet duygularını ön plana çıkarabilmektedirler.

İlgi Çekici Çocuk Parkı Nasıl Olur?

Günümüz çocuklarının ilgisini çocuk parklarına çekebilmek son derece zordur. Evde ve aile ortamında dikkatlerini dağıtan onca araç, tablet, bilgisayar vb. ürün düşünüldüğünde, çocukların parka gelmesi zorlaşmaktadır.

Bu nedenle günümüzde çocuk parklarında, çocukların izlemiş olduğu çizgi karakterler (örneğin Taş Devri Ailesi ) ve benzeri ürünlerin görselleri, heykelleri kullanılarak çocukların parka olan ilgisi artırılabilmektedir. Söz konusu objeler, çocukları parka çektiği gibi yetişkinler içinde fotoğraf çekilebilen kalıcı hatıralar haline gelmektedir. Yine çocuk parklarında kullanılan oyuncakların temalandırılması, belirli figürler şekline dönüştürülmesi de çocukların ilgisini çekmektedir. Örneğin klasik ve standart bir çocuk parkı oyun grubu yerine, Uçak Görünümlü Çocuk Parkı Ürünü çok daha ilgi çekici olabilmektedir. İlgi çekmesinin yanında çocukların hayal güçlerini harekete geçirerek oyunu daha eğlenceli hale getirmektedir. Ya da bir Kepçe Görünümlü Çocuk Parkı Oyuncağı ile çocukların ve yetişkinlerin ilgisini çekebilecek bir park tasarlanabilmekte, çocukların belleklerinde kalıcı bir mekan oluşturulabilmektedir. Çocuklar klasik bir çocuk parkını hatırlamazken, temalı bir ürünün olduğu parkı o ürünün ismi ile özdeşleştirmekte ve yeniden gelmek istemektedirler.

Unutmayalım ki, çocuk parklarında kaliteli vakit geçirmiş, düşünmüş, diğer çocuklar ile kaynaşmış bir çocuğun gelişimi çok daha hızlı olacaktır. Çocukta oynanan oyunun sağladığı özgüven ile ileriki yaşantısında çok daha sağlıklı diyaloglar kurabilecektir.

Siz de çocuk parkı oluşturmadan evvel uzman ekibimizden fikir alabilir, sorularınızı sorabilirsiniz.

Lütfen bizimle iletişime geçin!

Mail : info@cagripark.com

Tel : 0354 217 20 23

İLETİŞİM