Bir telefon kadar yakınız!
0 354 217 20 23
Dil Seçin

Masal Parkları

Anasayfa » Masal Parkları

Masal Parkları ;

Masal Parkları Çocuklar ve yetişkinler için sıra dışı bir deneyim sunmak adına tasarlanmış özel yapılardır.

Masal parklarının yapılmasında temel amaç, çocukların hayal dünyasında yer etmiş çizgi karakterleri, masal karakterlerini, Türk büyüklerinin görsellerini, çocukların zihninde çeşitli çağrışımlarda bulunduracak figürleri vb. görsel olarak sunabilmektir. Bu sunumun temel amacı da çocukların hayal kurabileceği ve iç dünyalarını geliştirebilecekleri bir ortam sunmak ve yeni tecrübeler edinmelerini sağlamaktır.

Masal Parklarının içerisinde ne olmalı?

Masal parkları tasarlanırken, tasarımcının hayal gücü ve alana katmak istediği fonksiyonlar bir masal parkının temel belirleyici kriterleridir. Bunun yanında bütçe ve tasarlanan ürünü üretebilecek mevcut üreticilerin varlığı da projenin akışında temel etmendir.

Masal parkları genel olarak belli bir yürüyüş aksı üzerinde bölüm bölüm yer alan Çizgi Film Karakterleri, Masal Karakterleri, Ülkece tanınan anonim karakterlerin heykelleri gibi çeşitli görsel objeler sunma temeliyle tasarlanır. Bunun yanında bu karakterleri desteklemek amaçlı çeşitli figürler, objeler, hayal kurmayı destekleyici fituristik öğeler barındırabilir. Burada önemli iş tasarımcıya düşmektedir. Bu karakterlerin sunuluş amacı çocukların hayal gücünde belli yerleri olan objelerle tanışma fırsatı sunmak ve fotoğraf çekilerek kalıcı bir hatıra bırakmaktır.

Bu sunulan karakterlerin dışında, yine çeşitli objelerden esinlenerek yapılacak kafe, restoran, büfe gibi yapılar da projenin boyutuna göre konumlandırılabilir. Örneğin; Masal Parklarını gezmeye gelen ailelerin çocukları ile birlikte çeşitli gıda ürünleri tüketebilmesi için bunların satışının gerçekleştirileceği bir Mantar Kafe ürünü vb. sunulabilir. Klasik yapıların aksine Mantar, Dondurma, Demlik vb. görsellerdeki ürünler hem daha şık bir görsel sunarak masal parkının kimliğine uymakta, hem de çocukların zihninde kalıcı olmaktadır.

Yine parkın büyüklüğü ile orantılı olarak,  gezi treni gibi bir fonksiyon kazandırılarak hem insanların keyifli bir şekilde alanı gezmesi sağlanabilmektedir. Buna ek olarak istihdam yaratılabilmektedir.

Çeşitli su oyunları ile alanda hareketlilik sağlanabilir. Yine projenin büyüklüğü ile orantılı olarak yapay bir göl oluşturularak su ile ilgili figürler ile alan desteklenebilir. Yine çok daha büyük projelerde, su içerisinde çeşitli pedallı ulaşım araçları ile seyahat sağlanabilmektedir.

Masal Parkları hangi malzemeden yapılır?

Masal Parklarında yer alan çizgi karakterler, heykeller vb ürünler genel olarak fiberglass kompozit malzemeden üretilmektedir. Neden fiberglas malzeme diye sorulacak olursa çok basit bir yanıtı vardır; her şekli verebilme ve mukavemet. Evet, fiberglas cam elyafı, doğru uygulama ile çelik kadar sağlam olabildiği gibi, istenilen şekil verilebilen bir hammaddedir. Ayrıca üretim aşamalarının zorluğu ve koruyucu önlemlerinin yoğunluğu aksine; son ürün çocuk sağlığı açısından hiçbir zarar teşkil etmemektedir.

Bir heykel oluşturulmadan önce, çeşitli makineler ve heykeltraşlar vasıtası ile kalıpları üretilmektedir. Söz konusu kalıptan, cam elyafı ve polyester ham madde birleştirilerek heykel üretilmektedir. Çağrı Park, ürettiği tüm ürünlerin içeriğini çelik konstrüksiyon ile güçlendirmekte, dış mekan vandalizmine karşı son derece dayanıklı hale getirmektedir.

Masal Parkları ücretli midir?

Masal parklarını çoğu kamu kuruluşu, sosyal imkanlar yaratmak amacıyla bedelsiz olarak sunmaktadır. Burada temel amaç insanların ailece sosyalleşebileceği ve uzun saatler boyunca keyifli vakit geçireceği ortamlar yaratmaktır. Fakat bazı projeler proje büyüklüğü ve maliyetleri sebebiyle ücretli olarak sunulmaktadır. Bu ücretlendirme temel olarak içeride yer alan fonksiyon sayısıyla orantılıdır. Ülkemizde bu ücretlendirme 5 TL ile 80 TL aralığındadır. Bazı masal parklarında, içeride lunapark ürünleri yer almakta ve işletmeciler toplam ücret üzerinden bu ürünleri ücretsiz ve sınırsız olarak sunmaktadır.

Masal Parkları üretimi ve projelendirmesi için daha detaylı bilgi için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.

Saygılarımızla.